Wystawa fotograficzna Cmentarz w Cozumelu

– Wystawa fotograficzna na cmentarzu?

– Prawie. Parę metrów od muru cmentarza. To odpowiednie miejsce  dla tych zdjęć. Czas też jest odpowiedni -Zaduszki i Wszystkich Świętych.

– Czy na pewno? To czas zadumy, myślenia o przemijaniu i śmierci, a twoje zdjęcia są pełne kolorów i życia.

– To prawda. Zdjęcia pochodzą z Meksyku i są bardzo meksykańskie. Chociaż dużo tam intensywnych  kolorów, to jednak życia w nich nie ma. Przedstawiają one katolicki cmentarz w Cozumelu. Nagrobki i małą architekturę, ale jakże różne od tego, co ogląda się na polskich cmentarzach. Kultura śmierci w Meksyku, jej ludowość  jest fascynująca. To, co tam uchodzi za normalne ? różowe nagrobki, dziecinne rysunki ? u nas uznane byłyby za obrazoburcze?

– ? a przecież to też katolicy.

– Właśnie. Ten tygiel kulturowy, w ramach tej samej przecież religii, to ciekawa sprawa.  Zdjęcia pokazują, że wiara katolicka potrafi mieć różne oblicza. Będąc w Meksyku odkryłem jedno z nich. Żałuję, że nie miałem okazji odwiedzić tego cmentarza w Zaduszki.  Kiedyś, w starym Acapulco,  fotografowałem procesję Panienki z Guadalupy. To co tam się działo, to prawdziwy kosmos. Dziewczynki przebrane za matki boskie, chłopcy z namalowanymi wąsami, kultowe garbusy z przywiązanymi do lusterek balonikami.

– Życzę ci, żebyś następnym razem pojechał na cmentarz w Cozumelu  1 listopada.

–  Dziękuję, ale z ?planów cmentarzowych? mam  teraz wesoły cmentarz w Rumunii, o którym opowiadał mi jeden z moich sponsorów. Są tam nagrobki wykonane przez ludowego artystę, który w jednym zabawnym rysunku upamiętnia najważniejsze chwile z życia człowieka lub moment jego śmierci.

Informacje o admin

FOTOHQ - wywoływanie emocji, utrwalanie marzeń
Ten wpis został opublikowany w kategorii wystawa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *